Головна » Номінанти » Благодійна організація року » Благодійна Організація “Благодійний Фонд “Старенькі”
Відповідь:
Благодійний Фонд «Старенькі» підтримує самотніх літніх людей з малими пенсіями з 2017 року. Ми надаємо продуктові набори, засоби гігієни, психологічну підтримку, організовуємо дозвілля завдяки партнерству з терцентрами і Caritasами, які безпосередньо працюють з бенефіціарами, а також залученню волонтерів з місцевих жителів, співробітників компаній до розвезень, фасувань і чаювань, що дає “руки” для реалізації діяльності. Активно просуваємо тему вікових проблем, залучаючи молодь, владу та громадський сектор для міжгенераційного діалогу, ефективної політики та поширення інформації про активне довголіття.
За допомогою продуктових наборів, яких вистачає на 3 тижні, ми забезпечували, в середньому, 43 літню людину на день протягом 2024 р. Також ще у 2022 році, в блекаути, розробили спеціальний набір допомоги (включає теплу ковдру, термос, плед, постільну білизну і LED-ліхтарик). Літні не можуть собі дозволити такі практичні речі для комфорту в умовах зими. Цей проєкт у 2024 р. був для літніх людей у Менській громаді Чернігівської області. Такий запит «Старенькі» отримав від локального партнера Карітас Чернігів, що розвіз набори допомоги після того, як ми завершили фандрейзингову кампанію (внески від фіз.осіб), закупили теплі набори і надрукували листівки зі словами підтримки від благодійників для літніх підопічних.
2) Чаювання – соціальні заходи для подолання самотності та соціальної ізоляції, яких ми провели більше 70-ти у 2024 р. Під час чаювань відбувається спілкування літніх з молоддю, арт-терапія, руханки, фотосесії, майстер-класи тощо. Діти роблять і підписують листівки літнім, літні – листи від себе, і ми передаємо ці листи волонтерам, представникам бізнесу, міжнародних донорів, виставляли поруч з нашим банером і буклетами на Форумі ІСАР Єднання тощо. Волонтерки з Канади (гурток зі скрапбукінгу) виготовили, підписали і передали літнім неймовірної краси листівки на Різдво. Так молодь змінює своє уявлення про старість, а літні не можуть нарадітися, яка цікава, розумна і відповідальна у нашої країни молодь.
Відповідь:
Починаючи з волонтерської ініціативи у 2015 р. і надалі, після реєстрації благодійної організації у 2017-му, діяльність Фонду “Старенькі” переросла у справжній рух, об’єднала навколо літніх людей українців, громадський сектор, бізнес і отримала міжнародну підтримку і визнання. За ці роки вдалося створити цілий Всесвіт Starenki, об’єднавши завдяки невпинній і наполегливій праці тисячі людей: волонтерів, співробітників, партнерів різних рівнів, – небайдужих людей, які діють і змінюють, крок за кроком йдуть з нами далі. У серці Всесвіту – літні люди, а загалом до прямої допомоги, соціальних заходів та просвітницького напрямку були залучені більше 4 тис людей.
У 2024 р. щодня ми допомагали 43 самотнім літнім з малою пенсією (біля 2-х прожиткових мінімумів). Набори прямої допомоги дозволяють прожити 3 тижні, а пенсію витратити на медикаменти, оплату комунальних послуг та інші потреби.
Провели 70 чаювань у 2024 р., з них біля 5 чаювань провели партнерські ГО у своїх громадах за нашого сприяння і координації.
Адвокація і просвітництво: вплив важко поміряти кількісно. Тільки у 2024 р. активно співпрацювали зі студентами з 7 університетів України і більш ніж 10 школами. Були розроблені пам’ятки: «Як розпочати діалог з літніми людьми» та «Підказка для вчителів і вчительок на 15 хвилин розмови». Завдяки участі у Форумі ІСАР-Єднання запартнерилися з більш ніж 14-ма НГО, і деякі з них вже обрали тему літніх для допомоги як напрям своєї діяльності. СЕО Фонду Варвара Тертична виступила на всеукраїнській фандрейзинговій конференції та круглому столі про роль жінок у побудові справедливого миру.
Також активно займалися адвокацією, представляли Україну на світовій арені, в тому числі, були покликані спікерами на важливі події, зокрема, за участі керівників міністерств та тематичних організацій ЄС та провідних країн світу, а також за участі представників місцевої влади країн ЄС, де ми були єдиними представниками громадянського суспільства України.
Відповідь:
Відновлення України — це не лише про фізичну інфраструктуру, а й про відновлення людяності, емпатії та взаємопідтримки в суспільстві. Ми популяризуємо важливість сталої підтримки вразливих груп, зокрема, літніх людей, забезпечувати їм гідне ставлення та увагу, а також залучаємо молодь до цих процесів. Ми будуємо містки між поколіннями, адже взаємодія молодих і літніх людей допомагає руйнувати стереотипи, зміцнює соціальну згуртованість і формує стійке громадянське суспільство.
Унікальна модель фонду сприяє подоланню бідності та соціальної ізоляції літніх, залучаючи людей до контексту через волонтерство та діалог. Літні стають видимими, змінюється ставлення до старості. Розбудова спільноти Фонду дає можливість більшій кількості людей доторкнутися до старості, допомогти та замислитися про власну старість. Фонд прагне, щоб літніми опікувались не лише окремі організації, а все суспільство. Наша стратегія – занурення людей в розуміння проблем літніх в Україні, що змінює світогляд та приводить до більш відповідального ставлення до себе та свого майбутнього. Адже старість чекає на всіх нас.
проблема 1 - бідність і самотність. На кінець 2024 р., за даними аналітики Opendatabot, літні люди складали більше 10,34 млн в Україні (біля 30% проживаючого населення). Менше 5 тис грн пенсії отримують вцілому 63% українських пенсіонерів, а пенсію розміром 2-3 тис грн - 26% - 2,68 млн пенсіонерів.
Наші критерії щодо бенефіціарів прямої допомоги для продуктових та гігієнічних наборів - приблизно 2 прожиткових мінімуми (біля 5300 грн/ міс), щодо теплих наборів (які більш дорогі) - 3200 грн. Згідно зі звітом організації HelpAge за 2022 рік близько 40% літніх людей в Україні мають недостатньо коштів для купівлі необхідної їжі чи медикаментів. Про новий одяг, дозвілля, щось смачне чи навіть якісні ліки багато хто з них може тільки мріяти. Старість, на жаль, не завжди викликає такі позитивні емоції, як інші теми, а літніх людей вважають або «самі впораються», або «не бачать перспективи». Та літні люди - це наше обличчя людяності. Те, як ми ставимося до літніх, говорить про наші справжні цінності як народу. Ці люди опинилися на зламі тисячоліть. Багато хто з них працював ще при СРСР коли діяла інша логіка щодо пенсійних відрахувань. Вони покладалися на солідарну пенсійну систему, яка наразі працює не в їхніх інтересах, але часу відкладати власні заощадження, щоб забезпечити собі достойнішу старість у них уже не було. Багато в кого заощадження згоріли під час розпаду СРСР, зі здоров’ям все погано, ліки дорогі. А якщо ще дітей і внуків нема, то нема у кого просити про допомогу. Літніх людей і їхні потреби ігнорують, вони перебувають у соціальній ізоляції, завжди сидять удома й не спілкуються ні з ким, крім свого соціального працівника та іноді сусідки. Недосконалість законодавства і відкладання проведення пенсійної реформи не сприяють покращенню ситуації.
ВООЗ створила міжнародну Комісію з питань самотності, зазначивши, що нинішній високий рівень соціальної ізоляції та самотності в усьому світі має серйозні наслідки для здоров'я та добробуту. Самотність літніх людей часто досягає такого ступеню, що за європейською методологією це вважається соціальною смертю - коли у людини контакт з менш ніж двома людьми за місяць. Тож матеріальний аспект не завжди найважливіший. Літні люди більше радіють спілкуванню і новинам із життя тих молодих людей, наших волонтерів, які зайшли до них у гості під час розвезень. Увага та підтримка людям похилого віку, особливо самотнім чи маломобільним, дуже потрібна. Під час ковіду і війни, сидячи вдома, молодші люди відчули тільки дуже маленьку частину тієї соціальної ізоляції, у якій опиняється значна частина літніх людей щодня протягом багатьох років. Тому наші соціальні заходи - чаювання – це не про чай, а про можливість для літніх людей бути включеними в життя суспільства і про важливість таких заходів для подолання самотності. Якщо дозволити літнім людям бути частиною суспільства, це допоможе розкрити їхній потенціал — досвід, мудрість та знання.
проблема 2 - війна і фізична загроза життю та здоров’ю. Зі звіту Amnesty International-2023 : “Літні люди рідше полишають свої домівки під час збройного конфлікту. У цього може бути багато причин, як-от інвалідності, що роблять для них виїзд фізично складнішим, брак доступу до інформації про маршрути евакуації, або ж більша фінансова чи сентиментальна прив’язаність до свого майна”. Під час війни ізоляція є ще більшою ніж під час пандемії Ковіду-19.
Зараз грантодавці часто підтримують лінію фронту чи ВПО. А літні люди в Тернополі, Івано-Франківській області нікуди не ділися, важливо не змістити з них фокус з початку повномасштабної війни. У східних і прикордонних областях більше допомоги. Проте існує також проблема і з ними: офіційно літні не там, на паперах вони ВПО, але вони повертаються, а місії ООН, Червоного Хреста можуть оминати їх, бо вони не є в списках допомоги.
проблема 3 - Гендерний розрив у пенсіях є серйозною проблемою, що випливає з гендерної нерівності у зарплатах, раннього виходу на пенсію жінкам та їх більшої тривалості життя. Жінки часто забезпечують неоплачувану роботу по дому, доглядають дітей та батьків, що впливає на їх кар'єру та пенсію. В Україні жінки більше зайняті у менш оплачуваних професіях, таких як вчительство та медицина. Ці фактори призводять до того, що 85% наших підопічних – самотні жінки з низькою пенсією, що робить їх особливо вразливими.
проблема 4- Літні люди, вийшовши на пенсію, стають соціально ізольованими, викресленими з порядку денного. Можливо, через їхню невидимість (яку ми долаємо чаюваннями – соціальними заходами і просвітницькими заходами зі школами та університетами), їхні проблеми не на часі. Літні нині майже викреслені з програм корпоративної соц.відповідальності, з грантів та з поля зору активних ресурсів і реформ.
Відповідь:
Регіональні підрозділи Карітас Україна та територіальні центри соціального обслуговування у Києві, Дніпрі та Диканьці (Полтавська область) — це наші локальні партнери у напрямку прямої допомоги, завдяки яким ми знаємо про потреби самотніх літніх людей, позаяк вони стоять у них на обліку, і які розвозять самостійно або з нашими волонтерами набори допомоги тим літнім, які цього потребують.
Деякі з партнерів знаходять у прифронтових регіонах і виїжджають на розвезення допомоги навіть за високої небезпеки обстрілів у супроводі військових. Так, в рамках кризового реагування у Сумському регіоні навесні-влітку 2024 року, соціальні працівники Карітас Суми їздили прифронтовими селищами та містами, аби роздати продуктові, гігієнічні та інші набори допомоги від Фонду тим літнім людям, які відмовилися від евакуації або повернулися після неї. Завдяки нашим двом донорам Humanite та BlueCheck Ukraine та їхній оперативній реакції на нагальну потребу Фонду вдалося швидко закупити необхідну допомогу, а це майже 4000 наборів допомоги (продукти, гігієнічні вироби, кухонне приладдя, теплі набори).
Протягом травня та червня ми придбали 3523 набори допомоги для літніх людей у Сумській області. Це продуктові та гігієнічні набори, теплі набори, господарські набори, а також окремо набори кухонних приладь (каструлі, пательні) — усі вони стали підтримкою для тих, хто цього дуже потребує. Завдяки співпраці з Карітас Суми, допомогли тим, кого перевезли у безпечніші місцях регіону, а також самотнім літнім людям, які залишилися в прифронтових районах або повернулися до них після евакуації.
Нова пошта. Завдяки програмі «Гуманітарна пошта України» від Нової пошти ми безкоштовно надсилає нашу допомогу у регіони до наших місцевих партнерів. Якби ми розвозили по регіонах самостійно цю допомогу, вона би нам коштувала 968098 гривень у 2024 році. Через Гуманітарну пошту України ці кошти пішли на закупівлю допомоги літнім людям.
Крім того Нова пошта підтримала внеском у 100 000 гривень проєкт Фонду “Набір тепла і світла” у 2024 році, в рамках якого ми закуповували ковдри, термоси і ліхтарі для самотніх літніх людей Чернігівщини вже у 2025 році.
ТОВ “Епіцентр К”, ТОВ ТД ДОМIКУС, ТОВ "ОСТРАТЕКС" – постачальники, з якими ми незмінно працюємо роками і отримуємо знижки на якісні товари.
Бізнеси. Протягом 2024 року нас підтримували чисельні компанії – як співорганізацією соціальних заходів для літніх людей, так і фінансовою підтримкою на набори допомоги самотнім літнім людям в регіонах України.
Так, наприклад, компанія Playtika двічі брала участь в організації соціальної події з літніми — купувала смаколики та чай, організовувала майстер-клас, готувала корисні подарунки для старших людей.
А компанія Axon закупила до Великодня літнім людям паски, аби привітати їх і дати відчуття турботи, якого самотнім часто бракує.
Компанія Digma Group — це приклад сталої підтримки, адже цей бізнес регулярно підтримує фонд внесками, завдяки яким ми забезпечуємо близько 90 літніх людей теплими наборами щокварталу.
Київський шоурум Salon Reading звернувся до нас з пропозицією співпраці, яку ми розпочали наприкінці 2024 року і плануємо ввести в постійну практику у 2025 — відвідини літніх людей лекцій у шоурумі. Це незабутні враження для старшого покоління, яке полюбляє досліджувати нові місця і знайомитися з новими людьми.
Міжнародні організації. Наш французький партнер Petits Frères des Pauvres підтримує Фонд не лише надаючи фінансову підтримку для реалізації проєктів прямої допомоги, але й підтримує навчальними матеріалами та нетворкінгом та організацією навчальних візитів. Так завдяки їхньому сприянню керівниця волонтерського напряму Фонду відвідала організацію, яка підтримує літніх людей у Румунії, і отримала іншу перспективу на волонтерство, підтримку літніх людей та активізацію літніх людей у суспільстві.
Відповідь:
впертість і принциповість: попри дуже складну і непопулярну тему, ми вже 8 років офіційно як БФ, а до того – як волонт.ініціатива 2 р працюємо в темі літніх. Також всі внески винятково онлайн і прозора звітність, щорічні успішні аудити, бо прозорість, довіра благодійників і репутація - пріоритет.
системність і амбіційність: за 8 р офіц д-сті розширилися до 10 областей. У Фонді 15 співробітників, більше 200 активних волонтерів у спільноті, сотні приватних благодійників і бізнесів, міжн донорів. Далі буде…
в основі діяльності і комунікацій - цінності: дбаємо про безпеку літніх, не належимо до політ орг-й, виховуємо відпо-не ставлення до старості і сусп, дружнє до літніх, через міжгенераційний діалог. Ми не тиснемо на жалість, попри те, що намагаємося не приховувати жорстку і сумну реальність, особливо, з розвезень надомного відділення, в якій живуть літні. Але ми запрошуємо підтримати, а не викликаємо жалісливу реакцію, показуємо приклад і пряму мову, емоції молодих людей, які кажуть: “І чому я раніше не брала/-ав участі у ваших фасуваннях, розвезеннях, чаюваннях, це – найкращий антидепресант!”
Відповідь:
Команда «Старенькі» професійно працює з темою старості в Україні з 2015 року, підтримуючи літніх людей. Ми розробили волонтерський цикл допомоги, знаємо потреби бенефіціарів через партнерські територіальні центри та Карітас. Наша команда – 15 жінок і мережа з 213 волонтерів, які допомагають літнім людям. Ми прозорі, підзвітні донорам і не співпрацюємо з політичними силами.
Ми розвезли понад 63 000 наборів допомоги, допомагаємо щодня літнім людям, проводимо чаювання. Попри виклики, ми розширили діяльність і надаємо допомогу по всій Україні. Наші партнери допомагають з логістикою навіть на важкодоступній території.
Фонд успішно проходить фінансовий аудит, має спільноту донорів та амбасадорів. Ми переконані, що у темі людей старшого віку потрібен системний та стратегічний підхід з урахуванням світового досвіду та існуючих напрацювань і досягнень в Україні. Тому дуже важливою для нас є тема партнерств. Ми є експертною організацією у захисті прав літніх, входимо до мережі HelpAge International та співпрацюємо з Association Petits Frères des Pauvres. Завдяки цьому партнерству для нас відкрився дуже широкий горизонт співпраці у нашій темі. Відвідали їхню конференцію, обмінялися досвідом у темі літніх з представниками більш ніж 30 країн і сформували для себе кроки для переходу на наступний етап розвитку Фонду. Фонд був першою організацією в Україні у 2022 році, яку включили до благодійної кампанії Світового Банку «Community Connections Campaign», яка успішно продовжилася два роки поспіль.
У 2024 р. Фонд отримав нагороди «Благодійна Україна-2023», потрапив у ТОП-100 громадських ініціатив Києва, а також Нова Пошта вручили відзнаку «Варті» 31 волонтеру, благодійному фонду та громадській організації, які найбільше допомагають Україні під час війни, і Фонд «Старенькі» отримав нагороду в категорії «Найбільша кількість відправлень на допомогу людям старшого віку» у рамках Гуманітарної Нової пошти. Ми співпрацюємо з університетами, школами та активно займаємося захистом прав літніх людей. Маємо плани щодо проведення досліджень у сфері потреб літніх людей в Україні.
Підтримуючи нас, ви, таким чином, підтримуєте наші зусилля в непопулярній темі літніх, адвокацію цієї теми на держ та міжнар рівнях. Бо розумієте, що старість у довгостроковій перспективі – майже про кожного з нас. І всяке може трапитися в житті, що вся надія на державу – це безвідповідальний підхід. Тому ми працюємо, щоб якомога НГО, фондів, донорів, компаній (КСВ) і міжнародна спільнота розуміли проблеми і як їх можна вирішувати, паралельно зі змінами пенсійного законодавства. Але проблеми літніх – не лише в площині і відповідальності лише Мінсоцу, а у багатьох інших галузях, як-то: економіці, фінансовому ринку, охороні здоро’я, юристпруденції і захисті прав та майна, освіті, позакласному спортивному вихованні, екології та інших.
Трансформація шляху Starenki наглядно показує, як ми, заглиблюючись все глибше і глибше у проблеми літніх, від прямої допомоги перейшли до адвокації прав літніх. Так і всім, дотичним до нас як центру експертизи і мережування навколо теми літніх, ми ділимося досвідом і надаємо контекст, можливість долучитися до нашої моделі діяльності і пройти трансформацію усвідомлення. Ми виступаємо місточком і проводимо всіх шляхом від прямої допомоги літнім до усвідомлення цінності кожного життя як такого, підвищення соціальної відповідальності за захист літніх та до відповідальності за власний життєвий шлях і старість.